Najpopularniejsze

  • 9 marca 2024
  • wyświetleń: 1295

Coraz więcej bielskich rodzin potrzebuje wsparcia z miasta. Uzależnienia i przemoc coraz częstsze

Te dane mogą budzić niepokój. Bielscy radni przyjęli sprawozdanie z rocznego sprawozdania z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej w 2023 roku.

Przemoc, rodzina
fot. Pixabay.com


Z danych wynika, że w 2023 roku w Bielsku-Białej pomocą asystentów objęto 149 rodzin. Z 52 rodzinami zakończono pracę, w tym z 20 rodzinami w związku z uzyskaniem zakładanych efektów, w przypadku pozostałych, z uwagi na brak współpracy ze strony rodzin, bądź innych przyczyn. Ponadto w stosunku do 14 rodzin asystenci rodziny prowadzili monitoring po zakończeniu pracy z rodziną, w pozostałych rodzinach prowadzenie monitoringu nie było możliwe (np. przeprowadzka poza teren miasta), w wielu przypadkach rodziny były monitorowane przez pracowników socjalnych.

Niestety dane pokazują, że w stosunku do 2022 roku wzrosła liczba rodzin wymagających wsparcia asystentów rodzin. Znaczna większość rodzin kierowana była do asystentury przez pracowników socjalnych, którzy zdiagnozowali trudności w wypełnianiu funkcji rodzicielskiej u rodziców.

Raport mówi także o tym, że ponad 50 rodzin zostało skierowanych do nawiązania współpracy z asystentem rodziny przez Sąd. Pomimo zakładanych efektów w planie pracy z rodziną zauważa się znaczny ich spadek, gdyż wynika to ze zmiany specyfiki problemów, z którymi rodziny zostają skierowane do asystentury. Należy podkreślić, że do asystentury rodzinnej obecnie kierowana jest znacznie większa liczba rodzin wieloproblemowych, które często nie posiadają prawidłowych wzorców rodzinnych, ani społecznych, z wieloletnimi bądź wielopokoleniowymi zaniedbaniami, doświadczonych traumami, negatywnymi przeżyciami, posiadające niepełnosprawności i choroby psychiczne ograniczające ich możliwości samodzielnego funkcjonowania.

Autorzy opracowania podkreślają, że duża część rodzin boryka się z problemami uzależnień oraz zjawiskiem przemocy w rodzinie. Ponadto wzrosła liczba dzieci wykazujących problemy psychiczne i emocjonalne. Wobec powyższego wspieranie rodziny jest procesem długofalowym, wymagającym wdrażania wielu działań na rzecz udzielenia efektywnej pomocy i wsparcia jej członkom. Najważniejszym aspektem jest jednak postawa członków rodziny wobec współpracy z asystentem rodziny.

Na szczęście większość rodzin otwiera się na pracę z asystentami rodziny i podejmuje wyzwanie jakim jest zmiana dotychczasowego trybu życia i nawyków życiowych, co skutkuje pozostaniem dzieci pod opieką rodziców biologicznych (w 2022 r. w 121 rodzinach, a w 2023 r. w 116 rodzinach, pomimo zagrożenia umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej, dzieci pozostały pod opieką rodziców). Niemniej jednak część rodzin przyjmuje postawę oporu wobec pracy nad poprawą swojego funkcjonowania, ukrywa swoje problemy bądź zaprzecza ich istnieniu, neguje wtedy wszelkie proponowane formy pomocy. W tych rodzinach praca asystenta rodziny często kończy się brakiem osiągnięcia założonych efektów i w konsekwencji umieszczeniem dzieci w pieczy zastępczej(w 2023 r. w przypadku 15 rodzin konieczne było umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej).

Warto dodać, że w 2023 roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej otrzymał z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dofinansowanie w wysokości 17.000 zł. w ramach Programu „Asystent Rodziny w 2023 r. ”. Środki te przeznaczone były na dofinansowanie do wynagrodzeń dla asystentów rodziny.

raz / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.