
W odpowiedzi na apel dotyczący Szpitala Pediatrycznego im. Janusza Korczaka w Bielsku-Białej uprzejmie informuję, że z dniem 1 stycznia br. wprowadzono zmiany w sposobie finansowania szpitali pediatrycznych. Dotychczas były one finansowane w formie ryczałtu systemu zabezpieczenia (z uwagi na włączenie ich do tzw. sieci szpitali). Jednakże w związku z tym, że weszła w życie ustawa z dnia 7 października 2020 r. o Funduszu Medycznym (Dz.U. poz. 1875) świadczenia dedykowane dzieciom zostały objęte pozalimitowym finansowaniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zmiana ta spowodowała umniejszenie środków finansowych przeznaczonych dla szpitali pediatrycznych o kilkanaście procent ich budżetów. Aby szpitale pediatryczne zachowały dotychczasowy poziom środków finansowych otrzymywanych z Narodowego Funduszu Zdrowia w 2020 r. Minister Zdrowia w dniu 9 lutego br. wydał rozporządzenie na podstawie którego świadczeniodawcy, realizujący umowy z zakresu leczenia szpitalnego dedykowane dzieciom (szpitale pediatryczne) będą mogli się ubiegać o wypłatę zaliczki w wysokości 1/12 kwoty zobowiązania wynikającej z umowy za miesiące styczeń, luty i marzec 2021 r.
Pragnę zapewnić, że Ministerstwo Zdrowia wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia, mając na względzie przede wszystkim konieczność zapewnienia pacjentom dostępu do niezbędnych świadczeń, oraz konieczność zapewnienia stabilności finansowej świadczeniodawców w czasie epidemii koronawirusa, wciąż monitoruje potrzeby jakie niesie za sobą aktualna sytuacja.
Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że ww. ustawa z dnia 7 października 2020 roku o Funduszu Medycznym pozwala na „bezlimitowe” finansowanie świadczeń dla dzieci (zrealizowane ponad limit - tzw. „nadwykonania”). W przyszłości pozwoli to na finansowanie wszystkich świadczeń dziecięcych według wykonania, bez blokowania ich miesięcznym limitem, co będzie skutkować krótszym okresem oczekiwania na zabiegi planowe.
Z poważaniem
Michał Misiura
Zastępca Dyrektora Departamentu Lecznictwa Ministerstwa Zdrowia